PRAKTYKA JOGI W DOMOWYM ZACISZU – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Od dawna marzysz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale w Twojej okolicy nie ma żadnej oferty tego typu zajęć? Z pewnością nieraz zetknęłaś się z podręcznikami do samodzielnych ćwiczeń w domu dla początkujących, czy internetowych nagraniach certyfikowanych nauczycieli. Jest to bardzo opcja dla osób, które już kiedyś ćwiczyły jogę, lub mają jakiekolwiek pojęcie o podstawowych figurach. Jeśli więc jesteś osobą, która „powitanie słońca” widziała tylko na zdjęciu, powinnaś poświęcić trochę czasu na przygotowania.

W Jodze, tak jak i innych technikach ćwiczeń, bardzo ważna jest poprawność jej wykonywania. Dlatego też osobie początkującej może być trudno opanować poprawne ułożenia kręgosłupa, nóg i rąk, przez co może narazić się na kontuzje. Jeśli więc nie ma żadnej szansy, żeby w początkowym okresie nadzorowała Cię osoba znająca dobrze technikę podstawowych ćwiczeń, zorganizuj sobie bezpieczną przestrzeń do ćwiczeń. Dobrym pomysłem może być praktyka przy dużym lustrze i uważne przestudiowanie wytycznych doświadczonych instruktorów co do ewentualnych modyfikacji zbyt trudnych dla nas asan.PRAKTYKA JOGI W DOMOWYM ZACISZU – OD CZEGO ZACZĄĆ?

AKCESORIA BEZ KTÓRYCH TRUDNO SIĘ OBEJŚĆ

Kompletowanie wyprawki niezbędnej do ćwiczenia jogi rozpocznij od zakupu profesjonalnej maty. I na nic się zdadzą niestety najtańsze maty do ćwiczeń, które znajdziesz w Internecie za mniej niż 50zł. Niech Cię nie zwiedzie cena i użyte przez producenta maty nazewnictwo. Mata do bezpiecznej praktyki jogi nie musi być gruba, ale za to musi mieć niezawodną przyczepność do podłoża, która nie pozwoli na jakiekolwiek ślizganie się po podłodze – jest to bardzo niebezpieczne.

Profesjonalne maty znajdziesz w sklepach z akcesoriami do jogi i niestety, nierzadko jest to wydatek większy niż 100zł. Jeśli nie jesteś pewna czy wybrany model jest odpowiedni, zasięgnij porady kogoś doświadczonego w tym temacie. Personel sklepu w którym zamierzasz zakupić matę również służy poradą i chętnie wyjaśni Ci na czym polega dobór odpowiedniej maty pod względem jej parametrów. Co jeszcze można zaliczyć do podstawowych akcesoriów do ćwiczenia jogi? Na pewno pasek i klocki, które wesprą Cię w odpowiednim wykonywaniu ćwiczeń.AKCESORIA BEZ KTÓRYCH TRUDNO SIĘ OBEJŚĆ

HARMONOGRAM I DOBÓR ODPOWIEDNICH FIGUR

Jak często należy praktykować jogę? Zdecydowanie warto codziennie, co początkowo może wydawać się trudne do zrealizowania. Na szczęście ciało, które często będzie miało styczność z podstawowymi asanami, szybko przyzwyczai się nawet do porannego wysiłku, co korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie w ciągu dnia oraz sprawność całego ciała. Rozpocznij od podstawowych figur, nad którymi łatwo będzie Ci przejąć kontrolę pod względem technicznym oraz praktyce właściwego oddechu. Bardziej skomplikowane asany zostaw na przyszłość, bowiem może Ci nie pozwolić na nie stopień rozciągnięcia Twojego ciała.

Z czasem ruchy, które wykonujesz staną się łatwiejsze i mniej bolesne, co pozwoli na osiągnięcie wyższego poziomu wtajemniczenia. Nawet  jeśli efektownie wyglądający mostek jest Twoim skrytym marzeniem, bądź cierpliwa i wzmacniaj regularnie swoje ciało oraz jego giętkość. W swoim czasie Twój wysiłek przyniesie upragnione owoce w postaci: mocniejszego ciała, rozciągniętych mięśni oraz po prostu zmianę jakości życia w ogóle. Na co dzień żyjąc w pośpiechu, możemy nie zdawać sobie sprawy z potrzeby doskonalenia techniki oddychania, co przedkłada się nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdolność do wyciszania czy zachowania spokoju w trudnych momentach.   

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here