BEZPIECZNE OPALANIE W KILKU KROKACH

Lato w pełni a Ty lubisz korzystasz z wszystkich jego uroków w pełnym słońcu? Nie każda z nas może pochwalić się idealną opalenizną już początkiem sezonu, dlatego czasem chcąc przyspieszyć ten proces, planujemy intensywne opalanie w godzinach południowych. Posiadaczki jasnej karnacji dobrze wiedzą czym to grozi, jednak nie zawsze wizja piekącego ciała jest w stanie je powstrzymać. Zwłaszcza, że skóra w brązowym odcieniu wydaje się atrakcyjniejsza. Jeśli jednak w tym roku wzięłaś sobie do serca wszystkie przestrogi dermatologów i chcesz opalać się bezpiecznie, koniecznie dowiedz się więcej o tym jak się do tego zabrać. Niebezpieczne dla zdrowia choroby wywołane promieniowaniem słonecznym, takie jak czerniak czy rak kolczystokomórkowy skóry, to fakt, dlatego też nie warto bagatelizować ryzyka.BEZPIECZNE OPALANIE W KILKU KROKACH

BEZPIECZNIE, TO ZNACZY JAK?

Bezpiecznym czasem przebywania w pełnym słońcu uważa się godziny w przedziale czasowym do 11:00 i od 15:00. W godzinach od 11-15 należy unikać przebywania na słońcu a nawet wychodzenia na zewnątrz, kiedy słońce chowa się co chwilę za chmurami. Jednak wiadomo, że życie toczy się swoim rytmem bez względu na bezchmurne niebo, wysokie temperatury i promieniowanie, więc nieraz przychodzi nam wyjść z  domu właśnie we wspomnianych godzinach. Wyjechałaś na urlop i chciałabyś skorzystać ze słonecznej aury i choć trochę opalić blade nogi, a może wybrałaś się na zagraniczną wycieczkę objazdową i trasę zwiedzania ustalono właśnie na godziny południowe?

Pewnych rzeczy „nie przeskoczymy”, dlatego koniecznie należy się odpowiednio zabezpieczyć się przed promieniowaniem UVA i UVB, i jak się da zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji ekspozycji słonecznej, np.: poparzeń czy wspomnianych chorób. Podstawą jest odpowiedni dla Ciebie krem filtrem, który kupisz zarówno w sklepie kosmetycznym, jak i aptece. Co ważne, warto wcześniej rozeznać się w temacie rodzajów dostępnych filtrów i określić, który rodzaj i numer w klasyfikacji będzie dla Ciebie odpowiedni. Łatwo się zagubić, jednak z pomocą przychodzą tematyczne blogi internetowe prowadzone przez farmaceutów czy dermatologów, na których znajdziesz wartościowy przegląd dostępnych preparatów przeciwsłonecznych. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na filtr mineralny czy syntetyczny, koniecznie pamiętaj o tym, aby krem z filtrem który wybierzesz miał na opakowaniu zawartą informację o ochronie zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA które odpowiada za przedwczesne fotostarzenie skóry czy powstawanie niebezpiecznych nowotworów.BEZPIECZNIE, TO ZNACZY JAK?

GARŚĆ PRAKTYCZNYCH INFORMACJI

Co jeszcze należy wiedzieć o opalaniu aby tegoroczne przebywanie w słońcu pozostawiło jedynie dobre wspomnienia? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że aplikację kremu z filtrem należy regularnie powtarzać w odstępach czasowych przynajmniej co 2 godziny (koniecznie zapoznaj się z wytycznymi producenta Twojego kremu z filtrem), oraz ponawiać zaraz po wyjściu z wody, czy wytarciu ręcznikiem. Jeśli wybierasz się na plażę razem z dzieckiem, w zależności od jego wieku rozważ, czy możecie skrócić ten czas i wrócić wcześniej do pomieszczenia. Oficjalne wytyczne mówią, że dzieci do lat trzech w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu. Pamiętaj również, że krem który wybierzesz dla swojej pociechy, nie może mieć wartości SPF niższej niż 50. Uważaj również na Wasze oczy i wybierzcie okulary przeciwsłoneczne u dobrego optyka. Wzrok, tak samo jak skóra, również jest narażony na szkodliwe promieniowanie UVA.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here